W Płocku, w dniach 3-4 października, już po raz drugi odbyło się Międzynarodowe Forum PPP, podczas którego przedstawiciele władz lokalnych oraz szeroko pojętego biznesu dyskutowali o możliwościach współpracy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym roku partnerem wydarzenia było CEZ ESCO Polska, którego przedstawiciele licznie wzięli udział w wydarzeniu, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jednym z kluczowych punktów dwudniowego forum była debata partnerów prywatnych, w której udział wziął Marek Duda, członek zarządu, dyrektor ds. handlowych CEZ ESCO Polska. W panelu, którego moderatorem był redaktor Paweł Słodownik z portalu pppakademia.pl, przedstawiciele najważniejszych firm, zajmujących się szeroko pojętą efektywnością energetyczną, rozmawiali o założeniach, które musi spełniać idealny projekt PPP, oczekiwaniach wobec partnerów prywatnych oraz ryzykach, które biorą na siebie wchodząc we współpracę z podmiotem publicznym.

Prelegenci zgodnie przyznali, że podstawą w PPP jest dialog, który dobrze prowadzony, sprawia, że projekt toczy się zgodnie z założeniami, a jego efekt jest satysfakcjonujący dla obu stron. Z kolei jego brak, rodzi ogromne ryzyka. – Gdy procedury trwają za długo, to oczekiwania z czasem zaczynają się rozmijać – zarówno jeśli chodzi o sektor publiczny tak i sektor prywatny – mówił podczas panelu Marek Duda, dyrektor ds. handlowych CEZ ESCO Polska. Z takim podejściem zgodzili się także pozostali paneliści, wskazując, że konkrety powinny pojawiać się już na samym początku dialogu by uniknąć nieporozumień.

Druga edycja Międzynarodowego Forum PPP, która odbyła się w Płocku zgromadziła ponad 200 uczestników i dziesiątki panelistów. Spotkanie było niezwykle udane, a jego goście opuścili Płock z nadzieją, że w końcu Polska pójdzie śladem Europy Zachodniej i w naszym kraju również zapanuje „moda na PPP”.